Čo o človeku hovoria jeho oči.

26.06.2012 09:04

Hnedé, zelené alebo modré, žiarivé alebo rozjasnené, uplakané, unavené, roztvorené, prižmúrené, nežné, vábivé, choré…oči môžu byť všelijaké. Sú oknom do ľudskej duše, lebo sú obrazom vášho zdravia a nálady, čo významne ovplyvňuje stav duše.

Iris nie je iba kvet, ale aj odborný názov pre dúhovku oka. Odtiaľ pochádzajú slová irisdiagnostika a iridológia. Iridológia je veda, ktorá skúma dúhovku a irisdiagnostika –pracuje na určení diagnózy z očnej dúhovky. Oči o nás totiž vedia prezradiť omnoho viac, ako by sme tušili. Ukážu, ktoré oblasti a orgány nášho tela skrývajú nejakú slabosť, prezradia, že naša životospráva nie je ideálna a odhalia zdravotné ťažkosti, ktoré by nám mohli hroziť v budúcnosti, či dedičné ochorenia, ktorých dôsledky dokážeme často korigovať práve vďaka včasnému objaveniu. Dúhovka oka odhalí poruchu skôr, ako sa prejaví priamo v tele, čiže ešte v čase, kedy jej môžeme predísť. Iridológovia netvrdia, že sú vždy schopní chorobu vyliečiť, ale že na ňu vedia upozorniť skôr, ako vypukne. Teda sú skvelí diagnostici.

S čím vlastne pracuje iridiológia? V očiach sú zaznamenané celé dejiny organizmu. Lieky, ochorenia, operácie, úrazy, to všetko je navždy uložené vo farebnom odtieni a štruktúre dúhovky. Pravá polovica tela v pravej a ľavá v ľavej. Každá dúhovka je ešte rozdelená na časti ako ciferník hodín a jednotlivé dieliky zodpovedajú určitým oblastiam organizmu.

Iridológ si najprv zhotoví snímky očí. Podľa nich potom skúma farbu, línie, škvrnky, fliačiky a prstence. Svoj význam má aj ten najmenší fliačik a najtenšia čiarka. Dúhovka oka je jednoducho individuálna ako odtlačky prstov.

Farba očí

Pre iridológa je farba očí ukazovateľom základnej telesnej konštrukcie. Jedinými ,,pravými“ farbami sú hnedá, modrá alebo ich kombinácie. Všetky ostatné odtiene, akokoľvek príťažlivé, znamenajú chybu v životospráve. Zlá strava môže sfarbiť modré oči do hneda a orieškové oči môžu vďaka vhodnej strave zosvetlieť. Zelená farba očí je neprirodzená: modrý základ sa pomiešal so žltou, ktorá svedčí o nerovnováhe v organizme. Ak dúhovka nie je dostatočne číra, hrozia tráviace ťažkosti. Každá farba takisto vypovedá o tom, že sa určité zdravotné ťažkosti u vás prejavia s väčšou pravdepodobnosťou ako iné.

MODRÁ DÚHOVKA: ste náchylnejší k chorobám ,,z kyslosti“. Hrozia vám zápaly kĺbov, reuma, astma a žalúdočné vredy. Mali by ste byť šetrnejší ku svojim obličkám a dostatočne veľa piť. Mimochodom – nemáte náhodou často studené ruky a chodidlá?

HNEDÁ DÚHOVKA: mali by ste si dávať väčší pozor na to, čo jete, inak vám môžu hroziť ťažkosti so žalúdkom, žlčníkom a črevami. Možno aj s nervovou sústavou. Je pravdepodobné, že sa horšie sústredíte.

ZMIEŠANÁ DÚHOVKA: zmiešané dúhovky majú často modrý základ a preto sú ich majitelia náchylnejší k ,,modrým“ zdravotným ťažkostiam. Dobre by vám urobila očistná kúra.

Čo vidieť v očiach?

Stres, ako fyzický tak aj psychický, sa na dúhovke prejavuje ako škvrny, zákaly a prstence a to vždy v zóne zodpovedajúcej orgánu alebo časti tela, ktorá vás trápi. Stupeň závažnosti určuje sfarbenie škvrny – čím je tmavšia, tým sú ťažkosti väčšie. Hĺbka škvrny zase prezrádza, nakoľko je dané poškodenie zložité a ako dlho už trvá.

Škvrnitý prstenec okolo dúhovky môže znamenať alergiu. Rovný krúžok znamená fyzické napätie alebo stres a z neho prameniace pocity úzkosti. Zakrivené oblúčiky v hornej často dúhovky, v oblasti hlavy, sú znamením náladovosti, zlej schopnosti koncentrácie a slabšej pamäti. Stmavnutie dúhovky po okraji poukazuje na zlý krvný obeh, najmä v rukách a nohách.

Ak nájdete akýkoľvek náznak zmeny oproti ideálnemu stavu, nemusíte hneď prepadnúť panike. Je to iba nenápadné varovanie, že by ste mohli svoj život trocha ozdraviť. Zdravšia strava, trocha viac relaxu a pohybu a citlivé načúvanie potrebám svojho tela – a škvrnky s najväčšou pravdepodobnosťou onedlho zmiznú. Skúste sa o tom presvedčiť, ale musíte tak žiť najmenej tri mesiace bez prestávky.

A prečo tomu máte veriť, či kedy sa vlastne objavila na svete iridológia?

Prvé zmienky o pokusoch ľudí diagnostikovať choroby z oka pochádzajú zo starovekej Číny. Ľudia verili, že osud človeka tu na zemi (mikrokozmos) závisí od hviezd vo vesmíre (makrokozmos). Paracelsus, tiež považoval oko za mikrokozmos, kde sa ako v zrkadle odráža makrokozmos celého ľudského tela. Mnohé jeho liečebné metódy sa využívajú dodnes. Dúhovka je zrkadlo hviezd. A hviezdy a osud stáli zrejme pri vzniku, alebo skôr znovuobjavení tejto terapie. Vznik súčasnej iridológie sa datuje do roku 1836, kedy sa vtedy 11 ročný chlapec Ignac Peczely (1825-1911) vybral na prechádzku do lesa, pričom vyrušil sovu, ktorá na neho zaútočila a zapichla mu pazúry do ramena. Ignac v sebaobrane zlomil sove nohu a pritom si všimol v jej veľkých očiach náhlu zmenu, objavil sa tam tmavý prúžok. Ihneď mu napadla spojitosť úrazu a zmien na dúhovke. Výskumu a sledovaniu oka napokon zasvätil celý svoj život. Stal sa iridológom a homeopatom. (Dodnes sa často iridológia využíva na určenie diagnózy a lieči sa homeopatikami). Ignac Peczely postupne vypracoval schému, ktorá znázorňuje lokalizáciu orgánov na dúhovke, ktorú rozdelil na 12 úsekov, čo pripomína Zverokruh známy z astrológie. Spojitosť s astrológiou pripomína aj to, že dlhší čas sa irisdiagnostika považovala za okultnú vedu. Dodnes, rovnako ako homeopatia, akupunktúra a ďalšie úspešné alternatívne liečebné metódy nenašla u nás uplatnenie v oficiálnej medicíne. Vraj vedecký výskum nepotvrdil jej účinnosť. Tak ako je lekár a lekár, tak určite existuje kvalitný a nekvalitný iridológ. A podľa zákona príťažlivosti si každý pritiahne takého, akého potrebuje.